Fahéjas csiga

2

Mennyei illat, puha, foszlós fahéjas csiga a tányéron, mellé egy bögre tej, és már kész is a kényeztető reggelink. Ellenállni szinte lehetetlen, abban a pillanatban eldől a sorsunk, ahogy megcsap a sütőből kiszivárgó fahéjas illat.

Amerikában cinnamon roll néven emlegetik, ott a kész csigákat még krémsajtos-vaníliás öntettel is meglocsolják, sőt egyes helyeken karamellizált diót is szórnak rá, igazi kalóriabombává téve az isteni fahéjas csigát.

Elkészítésekor érvényes a kelt tésztákra jellemző három fontos szabály: a tej ne legyen forró, a lisztet szitáljuk át, és tartsuk be a kelesztési időket.  A tölteléket kétféleképpen készíthetjük el: kikeverhetjük az olvasztott vajat a fahéjjal és a cukorral, és az így kapott krémet kenjük a tésztára. Vagy elkészíthetjük úgy is, hogy a tésztát az olvasztott vajjal kenjük meg, és a fahéjjal elkevert cukrot erre a vajas felületre szórjuk rá. Az utóbbi esetben kicsit „ropogósabb” lesz a töltelék, az első esetben inkább krémesebb.

Ha mázat is készítünk hozzá, akkor vajat keverjünk ki natúr krémsajttal és porcukorral, és ahogy elkészült a csiga, azonnal locsoljuk meg a mázzal (még forrón).

Ne várj vele, süsd meg még ma ezt a mennyei fahéjas csigát!

Hozzávalók:

  • 2,5 dl tej
  • 1 csomag porélesztő, de persze friss élesztő is jó lesz
  • 10 dkg cukor
  • 2 db tojás
  • 8 dkg vaj
  • 1 csipet só
  • 60 dkg liszt

A töltelékhez:

  • 10 dkg vaj
  • 20 dkg cukor
  • 2 evőkanál őrölt fahéj

1. A tejet langyosra melegítjük, beleszórunk egy pici cukrot, az élesztőt és egy kevés lisztet, és felfuttatjuk.

2. Kimérjük a lisztet, az olvasztott vajat, a cukrot, hozzáadjuk a csipetnyi sót, a tojásokat és a felfuttatott élesztőt, és simára dagasztjuk. Letakarva meleg helyen kb. 45 perc alatt duplájára kelesztjük.

3. Közben a töltelékhez a vajat megolvasztjuk, hozzáadjuk a cukrot és az őrölt fahéjat, és alaposan elkeverjük. Felhasználásig hűvös helyre tesszük.

4. A megkelt tésztát lisztezett gyúródeszkán kinyújtjuk, egyenletesen megkenjük a fahéjas-cukros vajjal, majd hosszabbik oldalánál fogva feltekerjük.

5. A tekercsből kb. 2-3 cm széles szeleteket vágunk, ezeket egy kivajazott sütőtálba/tepsibe helyezzük úgy, hogy a csigák között hagyunk egy kis helyet, mert még kelni fognak.

6. Pihentetjük kb. 30 percig, majd 200 fokos sütőben kb. 15 perc alatt megsütjük.

Előző cikkHúsvéti kekszek – eljött a ti időtök!
Következő cikkNem élet az élet hólabda nélkül!

2 HOZZÁSZÓLÁS

  1. Szia! Friss élesztőm van otthon és keresgéltem a receptjeid között, de sok instant élesztős. Az instant élesztős recepteket el lehet készíteni friss élesztővel is? Tudod a váltási arányokat a friss és az instant között?
    Nagyon köszönöm!

    • szia, persze, el lehet készíteni. egy kocka élesztőnek általában két tasak instant élesztő felel meg. de ez függ attól is, milyen márkájú élesztőket használsz éppen. én a dr oetker instant élesztőt használom, ami kb. 500 g liszthez elegendő. A kockaélesztők általában 1 kg liszthez elegendőek.